0 votes
in General Knowledge by (773k points)
For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school spend in all?

1 Answer

0 votes
by (773k points)
 
Best answer
The school spent $264.95 in all.
Welcome to the Answerine , a great place to find, read and share your favorite questions and answers.
...